שאלות ותשובות

כאן, תוכלי למצוא חלק מהשאלות הנפוצות ביותר והתשובות שלהן. אם לא תמצאי תשובה לשאלתך, אל תהססי ליצור עמנו קשר.

אנו גם מעודדים אותך לבקר בבלוג של Cryos, שבו תוכלי לקרוא עוד מידע רב, למשל, על תרומת זרע, טיפולי פוריות והיריון. בנוסף, אנו מזמינים אותך להצטרף לקבוצת הפייסבוק Family Dreams (חלומות על משפחה) שבה תוכלי לשוחח אם אנשים דומים לך בקהילה מחבקת ותומכת.

קיימות מספר החלטות חשובות שעלייך לעשות כשאת בוחרת תורם זרע.

ראשית, תצטרכי לשקול אם ברצונך להשתמש בתורם אנונימי או תורם לא-אנונימי. ההחלטה תלויה במגבלות במדינתך וכן בהעדפותייך האישיות. תוכלי לקרוא אודות תורמים אנונימיים ולא-אנונימיים כאן.

עלייך לשקול כמה מידע ברצונך לקבל על התורם. תוכלי לבחור תורם עם פרופיל בסיסי, שבו תקבלי רק מידע בסיסי אודות התורם, או בתורם עם פרופיל מורחב, שבו תקבלי מידע אישי רב אודות התורם. קראי אודות פרופיל בסיסי ופרופיל מורחב כאן. לחלק מהתורמים קיימות תמונות שלהם כבוגרים.

תוכלי להשתמש בחיפוש תורם  כדי למצוא תורם התואם לקריטריונים שלך.

כן, לחלק מהתורמים קיימות תמונות של עצמם כבוגרים, ותוכלי לרכוש גישה כדי לראות אותן. קראי עוד אודות תורמים עם תמונותיהם כבוגרים כאן.

רוב התורמים שלנו הם דניים, והם משקפים את האוכלוסייה הכללית בדנמרק. אולם, חלק מהתורמים שלנו שוהים בדנמרק במסגרת של חילופי סטודנטים, עבודה בחו”ל וכדומה. לתורמים שלנו מגוון של רקעים אתניים ופנוטיפים שונים.

כל קשיות הזרע שלנו עומדות בדרישות ספציפיות התקפות בעת התרומה, בנוגע לסינון, הסגר, גיל ואנונימיות. במהלך הזמן, פאנל הסינון הורחב והיום הוא כולל 46 מהמחלות הגנטיות הרצסיביות הנפוצות ביותר.

סוג הדם של התורם נבדק בהתאם למערכת ‎‎‏AB0 (‏A‏, B‏, AB או 0), ומערכת גורם רזוס (-/+). נדיר שלסוג הדם יש השפעה על בחירת התורם, נדיר בדיוק כמו שלסוג הדם יש תפקיד במציאת בן זוג בתנאים רגילים. אם תבחרי תורם בהתבסס על סוג הדם, אנא זכרי שהדבר עלול להגביל את זמינות התורמים בעת ביצוע בחירתך.

סוג הדם חשוב אם דם האישה בעל גורם רזוס שלילי (המצוין כ-“‏‎Rh-‎“) ודם התורם בעל גורם רזוס חיובי (“‎‎‎Rh+‎‎“). במקרה זה, קיים סיכוי של 50% שהילד יהיה בעל סוג דם עם גורם רזוס חיובי (“‎Rh+‎”) וקיימת אפשרות שהאם תייצר נוגדנים כנגד הילד. לרוב זו אינה בעיה בהיריון הראשון, אולם יש לנטר בקפידה את ההריונות הבאים.

כן, תוכלי להשתמש בחבר או במכר כתורם בדנמרק. תוכלי לקרוא על תורם ידוע כאן (בדנית).

במדינות שונות ישנם רגולציות שונות בנוגע להליכי בחירה, סינון ואישור של תורמים ותרומת זרע. אנו קוראים לכך תקנים. תורם/מנת זרע יכולים להיות מאושרים לשימוש בהתאם לתקן אחד או למספר תקנים.

ב-Cryos אנחנו פועלים בהתאם לתקנים הבאים: DK‏, EU‏, FI‏, NL‏, ISR‏, ITA‏, NO‏, NYS‏, SE‏, UK‏, USA.

אם את עומדת לקבל טיפול במרפאת פוריות באחת מהמדינות המצוינות לעיל, עליך להשתמש בתקן הרלוונטי. אם את עומדת לקבל טיפול במרפאה שאינה מוזכרת לעיל, התייעצי עם הצוות במרפאת הפוריות שלך בנוגע לאיזה תקן לבחור.

תוכלי לחפש תקנים ספציפיים בחיפוש תורם.

קראי עוד על תקנים כאן.

MOT הוא קיצור לתנועתיות המייצגת את מספר תאי הזרע הפעילים בכל מ”ל של זרע. למשל, 1 מ”ל MOT20 מכיל לפחות 20 מיליון תאי זרע פעילים לאחר ההפשרה. קשיות הזרעים שלנו מכילות 0.5 מ”ל, כלומר כל קשית MOT20 מכילה לפחות 10 מיליון תאי זרע פעילים.

קראי עוד אודות איכות הזרע.

ב-Cryos תוכלי לרכוש שני סוגים של קשיות זרע: ICI ו-IUI.

ICI הוא זרע שלא נשטף/לא עבר הכנה. קשיות ICI יכולות לשמש להזרעה לתוך צוואר הרחם. לא ניתן להשתמש בקשיות ICI להזרעה תוך רחמית ללא הכנה מאחר והן עלולות לגרום לתגובה אלרגית חמורה. אולם, ניתן להשתמש בקשיות זרע ICI להזרעה תוך רחמית אם מרפאת הפוריות שלך מעדיפה להכין את הזרע לפני הטיפול.

IUI הוא זרע שטוף/שעבר הכנה כאשר כל נוזלי הזרמה הוסרו. קשיות IUI יכולות לשמש להזרעה תוך רחמית ולהזרעה לתוך צוואר הרחם.

גם קשיות ICI וגם קשיות IUI יכולות לשמש לטיפולי IVF ו-ICSI.

התייעצי עם צוות מרפאת הפוריות שלך בנוגע לסוג הקשיות שעליך לבחור.

קראי עוד אודות IUI ו-ICI.

CMV הוא קיצור של נגיף הציטו-מגלו והוא נגיף נפוץ שיכול להדביק כל אחד. למעשה, רוב האנשים נדבקו ב-CMV עד הגיעם לגיל 50 מבלי שהיו מודעים לכך. לאחר מכן סטטוס ה-CMV שלהם יהיה חיובי.

חלק מהתורמים שלנו עברו סינון לפי סטטוס ה-CMV שלהם על מנת שניתן יהיה להשתמש בזרע שלהם בחלק מהמדינות שבהן יש צורך בבדיקת CMV. תוכלי לראות את סטטוס ה-CMV בכל פרופיל בחיפוש תורם. באף אחד מהתורמים אשר נבדקו ל-CMV הנגיף אינו פעיל בעת התרומה. הם תמיד נבדקים ל-CMV גם לפני וגם לאחר התרומה.

מאחר והתורם יכול לתרום במהלך תקופת זמן נרחבת, סטטוס ה-CMV של התורם יכול להשתנות משלילי לחיובי. הדגימות שאותן תרם בתקופה שבה היה חיובי לזיהום מושלכות ואנו לא מקבלים תרומות חדשות עד שתוצאות הסינון מראות שהנגיף אינו פעיל עוד.

הידבקות ב-CMV לרוב אינה מזיקה. אולם, אם עובר נדבק ב-CMV במהלך ההיריון, העובר עלול להימצא בסיכון. עקב הסינון הרגיל וניקוי הזרע עבור IUI, הסיכון נחשב מאוד נמוך.

אם את מודאגת בנוגע ל-CMV, אנו ממליצים שתעברי סינון ל-CMV ותדוני בתוצאות עם הרופא שלך.

תוכלי לקרוא עוד על CMV בפרסום בלוג זה.

המחיר של תרומת זרע תלוי במספר פרמטרים. פרמטרים אלו הם למשל: איכות הזרע, תקן, אם בחרת בתורם אנונימי או לא-אנונימי, ואם בחרת תורם עם פרופיל בסיסי או פרופיל מורחב.

תוכלי לראות את המחירים המדויקים תחת כל תורם בחיפוש תורם. קראי עוד אודות מחירים ותשלום.

תרומת זרע נשלחת ליעדים ברחבי העולם. המשלוחים מתבצעים או במכלי קרח יבש או במכלי חנקן.

מכל קרח יבש קטן מחזיק מעמד 3 ימים, מכל קרח יבש גדול מחזיק מעמד 5 ימים, מכל חנקן קטן מחזיק מעמד 7 ימים, ומכל חנקן גדול מחזיק מעמד 12 ימים. עלייך לספור את יום המשלוח כיום מס’ אחד של קיימות קשיות הזרע.

עלייך לבחור את סוג המכל בהתאם לתאריך טיפול הפוריות או הביוץ שלך – בהתאם לשיטת הטיפול שבחרת. כמו כן עלייך לזכור לחשב את הזמן מהמשלוח עד האספקה.

עלייך לבצע את הזמנתך לפחות שני ימי עבודה לפני תאריך המשלוח הרצוי ועד 4 שבועות לפני תאריך המשלוח הרצוי.

תוכלי לקרוא עוד אודות מתי לבצע הזמנה בדף משלוח ואספקה.

האספקה נמשכת 1-2 ימי עבודה לרוב היעדים בתוך אירופה, ו-2-5 ימי עבודה לרוב היעדים מחוץ לאירופה. אולם, הזמן יכול להשתנות בהתאם ליעד ולתנאים אחרים. Cryos אינה יכולה לערוב לתאריך האספקה המדויק.

עלייך לתכנן את תאריך המשלוח שלך בהתאם לתאריך טיפול הפוריות או הביוץ שלך – בהתאם לשיטת הטיפול שבחרת.

קראי עוד אודות משלוח ואספקה.

חובה לאחסן תרומת זרע בטמפרטורה נמוכה מאוד (‎-196 °C‎) ולכן, לא תוכלי לאחסן קשיות זרע במקפיא שלך.

עלייך לבצע הזמנה אם תאריך המשלוח הרצוי הוא תוך 4 השבועות הקרובים. אולם, אם ברצונך לשריין אצלנו קשיות של התורם המועדף עלייך לטיפולים עתידיים, עלייך לבצע במקום זאת שריון.

כדי לבצע שריון, עליך לשלם דמי אחסון. קראי עוד בנוגע לביצוע שריון כאן.

עקב שינויים בחקיקה הדנית, Cryos International Denmark, בהיותה בנק זרע דני, כבר לא יכולה להפיץ יותר זרע של תורם לכתובות פרטיות.  הפצת זרע מותרת רק למרכזי רקמות, מרפאות פריון, מחלקות בתי חולים מורשים ולמטפלים רפואיים מוסמכים.

צרי קשר עם שירות הלקוחות שלנו למידע על האפשרויות שעומדות בפניך.

 שריון מכסה  בארצות מסוימות מבטיח שאין חריגה ממכסת ההריונות המושגים מאותו התורם.

שריון המכסה מבטיח שתוכלי להשתמש בתורם במהלך כל הטיפול שלך ועבור אחאים, גם אם המכסה המקומית התמלאה מאז הרכישה הראשונה שלך. זכרי לשריין קשיותעבור אחאים.

כדי לבדוק אם יש צורך בשריון מכסה במדינה שבה את עוברת את הטיפול, אנא עייני בחיפוש תורם . 

אם קנית שריון מכסה אולם לא נכנסת להיריון ואינך רוצה להמשיך את הטיפול עם אותו התורם, תוכלי לקבל החזר על שריון המכסה. כדי לקבל החזר, התחברי לפרופיל שלך ממחשב (לא ממכשיר נייד) והקישי על הריונות.

שיעור ההריונות תלוי בגורמים רבים ושונים. לכן, איננו יכולים לומר לך מהו שיעור ההריונות הצפוי בטיפול שלך עם תרומת זרע.

שיעור ההריונות תלוי למשל במרפאת הפוריות, בשיטת הטיפול ובגורמים אישיים כגון גיל ואורח חיים.

כל התורמים נבחרו וסוננו בהתאם לאבטחת האיכות הנרחבת של Cryos, להליכים תפעוליים ולמדיניות הקשורים בגיוס תורמים, הערכתם וסינונם. חרף הסלקציה והליכי הסינון היסודיים, לא ניתן לשלול את הסיכוי ללדת ילד עם בעיה רפואית.

לא כל הבעיות הן תורשתיות. אולם, הטבע הוא שבני אדם נושאים מספר מוטציות ב-DNA שיכולות להיות מקושרות עם הפרעות או בעיות חמורות. אם הבעיה המתוארת בהקשר לתורם נתון מתבררת כתורשתית, מידע זה יכול באופן פוטנציאלי להשליך על חייהם של אנשים הקשורים גנטית לתורם ולבני המשפחה שלו. Cryos מתייחסת לדיווחים על בעיות ברצינות רבה ולא תסתיר מידע מאף אדם הקשור לתורם.

כאשר Cryos מקבלת דיווח על בעיה, התורם מוסר מיידית מחיפוש תורם  שלנו ונמצא בהמתנה במהלך הניתוח והחקירה.

קראי עוד על האופן שבו אנו מטפלים בבעיות כאן.

תוכלי להשתמש בתורמים אשר נרשמו כנושאי בעיה גנטית, רק אם כבר הרית ילד עם זרעו וברצונך אחאי מאותו התורם.

אם ברצונך לקנות זרע מתורם עם בעיה מתועדת, עלייך להצהיר שכבר יש לך ילד מתורם זה ושקיבלת את המידע בנוגע לבעיה המתועדת וכי את מבינה את המידע.

אנחנו ממליצים שתפני לייעוץ גנטי מקומי בנוגע לשאלותייך אם להשתמש בתורם עם בעיה מתועדת עבור אחאי.

אם את חושדת שיש בעיה בתורם, אנא התקשרי לשירות הלקוחות  שלנו או שלחי לנו דוא”ל.

Cryos נוהגת על פי המכסה הארצית המגדירה את מספר המשפחות שיכולות להשתמש בתורם במדינה נתונה. תוכלי תמיד לבדוק אם תורם ספציפי הגיע למכסה הארצית על ידי בחירת מדינת המגורים שלך ומדינת הטיפול בחיפוש תורם.

אנא בדקי עם הרשויות במדינתך, אם ברצונך לקבל מידע בנוגע למכסה הארצית.

אין סיבה לחשוש בנוגע להורות משותפת של שני ילדים שנולדו מאותו התורם. הסיכון שדבר זה יקרה הוא נמוך מאוד, והסיכון יכול לעלות רק באחוזים בודדים ביחס להולדה רגילה.

Cryos נוהגת על פי המכסה הארצית המגדירה את מספר המשפחות שיכולות להשתמש בתורם במדינה נתונה. הדבר עוזר לנו להבטיח שהסיכון של הורות בין קרובים ייוותר נמוך מאוד.

תוכלי תמיד לבדוק אם תורם ספציפי הגיע למכסה הארצית על ידי בחירת מדינת המגורים שלך ומדינת הטיפול בחיפוש תורם.

. אם בחרת בתורם אנונימי, Cryos לא תחשוף לעולם את זהות התורם.

כאשר תתעדי את ההיריון שלך, תוכלי להוריד “תעודת ילד של תורם” (DCC). תמצאי את התעודה על ידי התחברות לחשבונך. תוכלי להוסיף את שמו ואת תאריך לידתו של ילדך לתעודה.

אם התורם הוא תורם לא-אנונימי, הילד יוכל ליצור קשר עם Cryos לאחר שיהיה בן   18 , או לגיל הרלוונטי באותה מדינה,ולהציג את תעודת הילד של תורם כדי לקבל את פרטי הקשר של התורם. לרוע המזל, Cryos אינה יכולה להבטיח שהתורם ירצה ליצור קשר בעתיד אם יש לך שאלות נוספות, אנא צרי קשר עם שירות הלקוחות.

לכל מדינה יש רגולציות משלה בנוגע לתרומת זרע. כך למשל בנוגע לאנונימיות התורם, ולאנשים שמותר להם לקבל טיפול במרפאה (זוגות הטרוסקסואליים, זוגות הומוסקסואליים ו/או רווקים).

ברוב המקרים, תוכלי למצוא את הרגולציות הנוכחיות באתר האינטרנט של רשויות הבריאות במדינתך.

ב-Cryos אנו מצייתים לרגולציה ברחבי העולם על ידי שימוש בתקנים ספציפיים לכל מדינה. אם המדינה שלך מופיעה ברשימת התקנים, תוכלי להיות בטוחה שאנו מצייתים לרגולציה במדינתך.

אולם, אנו ממליצים גם שתשוחחי עם הצוות במרפאת הפוריות בנוגע לרגולציה ספציפית במדינה שבה את עוברת טיפול. הם יוכלו להדריך אותך בנוגע לבחירת סוג התורם המתאים לטיפול שלך.

משלוח